Ana içeriğe atla

Yapacaksın Dostum

Korkuyorsun,

Çekiniyorsun,

Adım atmak, yürümek, denemek senin için yeni heyecanlar kovalamak çok zor.

Benden geçti artık diyorsun ya da elimde yeterli kaynak yok diyorsun.

Ya paraya takılıyorsun ya da zamansızlığa.

Sadece mazeret üretiyorsun. Bir köşede küçük çocuklar gibi ağlamak daha mutlu ediyor seni.

Bana hayır deme! Ben içinde yanardağları olan birisiyim hiç deme.

Öylesindir de… Kendi içinde yanan bir yanardağsın işte…
Stresliyimdir lafını lügatinden çıkar bir kere. Sen iyisin. Keyfin de yerinde.

Stres her ay evlatlarının kursağından geçecek lokmayı yetiştirmeye çalışan babada olur.

Stres, kömür ocağındaki madencide, diğerlerinin güvenliği için düşmanla çarpışan askerde, poliste olur.

Stres, masasında coffee frappuccino blended beverage içerken öğleden sonraki toplantıda diğer departmandan gelen bay tripliyle yapacağın görüşme öncesi yaşadığın değildir.

Bu olsa olsa şımarıklıktır. Stres değildir.

Sana kızıyorum. Sürekli ağlamandan bıktım. Hayatının kontrolü fırtınada sürüklenen kaptansız bir gemi gibi. Dümende kimse yok.

Kusura bakma. Biraz acımasız olabilirim. Amacım seni uyandırmak sadece. Hatta sana kim olduğunu yeniden hatırlatmak niyetim.

Bebekken bir şeyi istediğinde hiç vazgeçmedin mesela. Ağladın, zırladın, didindin ancak yine de istediğinin peşini bırakmadın.

Sürekli denedin. Bazen elin yandı bazen de canın… ama denedin.

Korku nedir bilmedin. O bina boyu çekyatın üzerinden aşağı indin. Çoğunda da düştün.

Ama yaptın, başardın değil mi?

İşte yine yapacaksın.

Önce olduğun yerden doğrulmalısın. Özgüven gelmesini filan bekleme. Sadece hareket et. Gerisi kendiliğinden olur.

İşlerini, seni hayallerine ulaştıracak görevlerini erteleme. Hemen başla. Sonra şansın olmaz.

Yarın diye bir şey yok çünkü dostum.

Ağlayıp sızlanmayı kes. Önce yürümeyi dene. Sonra zaten koşacaksın. Koştukça kalbin seni, arzuladığın hayaller için ateşleyecek.

Yürü dostum.

Geriye bakma. Hayal kırıklıkların, başarısızlıkların sadece birer yanılsama.

Öğren dostum.

Kendine yapacağın en büyük iyilik öğrenmek çünkü.

Yeniden doğuşa inan.

Derler ki, İnsanın iki tane doğum günü vardır. Biri dünyaya geldiği gün, diğeri de, NİÇİN dünyaya geldiğini anladığı gün.

Neden geldiğini anlamak için ara, arayabilmek için de yürü, hareket et.

Bulacaksın dostum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çiçek Açmak için Önce Gömülmek Gerekir

Bittim diye üzülme senin için daha güzel bir başlangıç vardır. Öldüm diye kederlenme sana bahşedilmiş daha büyük bir diriliş vardır.

Eğitimin Usain Bolt’u Olmak İçin Garantili 5 Yol

Malumunuz 2012 Londra Yaz Olimpiyatları görkemli bir kapanışla sona erdi.  İyi çalışan, sabır gösteren, planlı ve programlı olan sporcular, dolayısıyla ülkeler emeklerinin karşılığını aldılar. Tabii bir çok sporcu ve ülke olimpiyatlara damgasını vurmuştur ama bana göre oyunlara asıl damgasını vuran tek  bir sporcu vardı: Usain Bolt. 1986 doğumlu Jamaikalı Sprinter Olimpiyat Stadyumu'nda yapılan atletizm yarışmalarında erkekler 200 metre finalinde, 19.32 saniyelik derecesiyle, dünya rekoru kıramasa da kariyerinde ikinci kez 200 metre olimpiyat altınına uzandı. Ve bunu tarihte yapan ilk atlet oldu. Usain Bolt Peki Bolt’u başarıya götüren etkenlerin iyi bir eğitim vermekle ne ilgisi olabilir? Bana göre Bolt’a bakarak feyzalabileceğimiz bir çok nokta var. Ben başarının tanımlanmasını pek sevmiyorum. Her ne kadar başlıkta garantili beş yoldan bahsetsem de doğru olana gitmenin birden fazla yolu var. İşte bu yazıda da bana göre bir eğitmeni tıpkı Bolt gibi başarıya götüre

Yüzyüze Eğitimin Sonu mu Geliyor?

Yüzyüze eğitimin sonunun geldiğine, en azından şimdilik, inananlardan değilim. İnsan, insan olduğu sürece temasa ihtiyacı olacaktır. Ama yine de mevcut gelişmeleri görmezden gelemeyiz. Arkadan gelen dijital yerliler mevcut ezberi hepten unutturacak gibi görünüyor.  Bunlara ek olarak dünyada ve Türkiye’de hızla artan mobil teknoloji alt yapısı, mobil çalışan sayısını da arttırmaya başladı. Çalışanlar artık iş yerlerine gitmeden; kafelerde, evde, parkta, bahçede ve belki de yolculuk esnasında çalışabilmekteler. Ayrıca iş yerleri de maliyetlerini düşürmek için çalışanlarını dışarıya yönlendirmeye başladı. Bir araştırmaya göre 2015’te 1.3 milyar kişinin mobil çalışan olması bekleniyor. Yani insanlar artık tek bir fiziki mekanda bulunmak zorunda kalmayacaklar. Tüm bu gelişmeler ister istemez yüzyüze eğitimin geleceğini bizlere sorgulatıyor. Her ne kadar etkinliği diğer öğrenme metodlarına göre daha güçlü olsa da dünyadaki teknolojik gelişmeler ve artan maliyetler