Ana içeriğe atla

Yeterince İster, Çabalar ve Israrlı Olursan Hayallerine UlaşabilirsinÜsteki fotoğraf üniversite yıllarında kulüp arkadaşlarımın düzenlediği bir seminer programından. Katılımcılar arasındayım. En öndeyim.

Alttaki fotoğraf ise yine aynı salondan. Ancak bu sefer sahnede olan benim.

Arada hemen hemen 10 yıl var.

Seminer salonunda o koltuklarda otururken bir gün o sahnede olabilmeyi düşlerdim. Eğitimi çok sevdiğim için okula gelen tüm eğitmenleri ve konuşmacıları dinlemeye çalışırdım. Genelde arkadaşlarım dinleyici modda olurlardı. Ben ise notlar tutardım. Konuşmacı sahneye nasıl cıktı? Konuyu ilk nasıl açtı? farklı bir şey yapıyor mu? Dinleyicileri nasıl harekete geçiriyor? gibi soruları sorarak dinler ve notlar alırdım.

Evde kendi halimde lavabodaki aynanın karşısında konuşmalar yapar ve sürekli olarak içerikler hazırlardım.

Bugün sevdiğim işi yapıyorum. Keyif alıyorum.

Tabii bu çok kolay olmadı. Daha önümde çok yol var. Öğrenme hayat boyu devam eden bir yaşam tarzı. Ben bu yolun Er’i olarak yolculuğuma devam ediyorum.

Bazen soranlar oluyor. Nasıl oldu da bunları yapabildin?

Bir hayale sahip olmalısın.

Geceleri uykularını kaçıracak kadar istediğin bir hayal olmalı bu.

Yoldayken başka fırsatlar çıktığında bile vazgeçmeyeceğin bir hayal.

Öyleki ancak hayaline ulaştığında belki kazanabileceğin paraları sana öncesinde teklif edecekleri işler çıkacak karşına.

Vazgeçmeyeceksin.

Düzenli olarak çabalayacaksın.

Diğerleri uyurken çalışacaksın, diğerleri tv izlerken çalışacaksın.

Çevrende seni yolundan çevirmek isteyenler olacak. Belki de en yakınların ilk olarak sana direnç gösterecekler. Direneceksin

Sonuçlara takılmayacaksın. Çok uğraştım. 3 senedir çabalıyorum ancak bir türlü sonuç alamıyorum demeden hergün bıkmadan, yılmadan devam edeceksin.

Ve bir gün önüne bir fırsat gelecek. Beklediğin an önünde tüm haşmetiyle belirecek.

İşte o zamana kadar ilmek ilmek dokuduğun tüm gayretlerinin sonuçlarını almaya başlayacaksın.

Unutma,

Yeterince ister, çabalar ve ısrarlı olursan hayallerine ulaşabilirsin

Chiristopher Reeve’nin dediği gibi “Bir çok kez hayaIIer başIangıçta imkansız görünür, daha sonra oIası ve yeterince istekIi oIunursa, sonunda kaçınıImaz oIurIar.”Sevgiyle kalın,

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çiçek Açmak için Önce Gömülmek Gerekir

Bittim diye üzülme senin için daha güzel bir başlangıç vardır. Öldüm diye kederlenme sana bahşedilmiş daha büyük bir diriliş vardır.

Eğitimin Usain Bolt’u Olmak İçin Garantili 5 Yol

Malumunuz 2012 Londra Yaz Olimpiyatları görkemli bir kapanışla sona erdi.  İyi çalışan, sabır gösteren, planlı ve programlı olan sporcular, dolayısıyla ülkeler emeklerinin karşılığını aldılar. Tabii bir çok sporcu ve ülke olimpiyatlara damgasını vurmuştur ama bana göre oyunlara asıl damgasını vuran tek  bir sporcu vardı: Usain Bolt. 1986 doğumlu Jamaikalı Sprinter Olimpiyat Stadyumu'nda yapılan atletizm yarışmalarında erkekler 200 metre finalinde, 19.32 saniyelik derecesiyle, dünya rekoru kıramasa da kariyerinde ikinci kez 200 metre olimpiyat altınına uzandı. Ve bunu tarihte yapan ilk atlet oldu. Usain Bolt Peki Bolt’u başarıya götüren etkenlerin iyi bir eğitim vermekle ne ilgisi olabilir? Bana göre Bolt’a bakarak feyzalabileceğimiz bir çok nokta var. Ben başarının tanımlanmasını pek sevmiyorum. Her ne kadar başlıkta garantili beş yoldan bahsetsem de doğru olana gitmenin birden fazla yolu var. İşte bu yazıda da bana göre bir eğitmeni tıpkı Bolt gibi başarıya götüre

Yüzyüze Eğitimin Sonu mu Geliyor?

Yüzyüze eğitimin sonunun geldiğine, en azından şimdilik, inananlardan değilim. İnsan, insan olduğu sürece temasa ihtiyacı olacaktır. Ama yine de mevcut gelişmeleri görmezden gelemeyiz. Arkadan gelen dijital yerliler mevcut ezberi hepten unutturacak gibi görünüyor.  Bunlara ek olarak dünyada ve Türkiye’de hızla artan mobil teknoloji alt yapısı, mobil çalışan sayısını da arttırmaya başladı. Çalışanlar artık iş yerlerine gitmeden; kafelerde, evde, parkta, bahçede ve belki de yolculuk esnasında çalışabilmekteler. Ayrıca iş yerleri de maliyetlerini düşürmek için çalışanlarını dışarıya yönlendirmeye başladı. Bir araştırmaya göre 2015’te 1.3 milyar kişinin mobil çalışan olması bekleniyor. Yani insanlar artık tek bir fiziki mekanda bulunmak zorunda kalmayacaklar. Tüm bu gelişmeler ister istemez yüzyüze eğitimin geleceğini bizlere sorgulatıyor. Her ne kadar etkinliği diğer öğrenme metodlarına göre daha güçlü olsa da dünyadaki teknolojik gelişmeler ve artan maliyetler