Ana içeriğe atla

Değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları: Kariyer 2.0

Google’a Yetenek yazdığınızda Acun Ilıcalı’dan hemen sonra Cengiz Çatalkaya’nın  ismini www.yetenekvekariyer.com isimli harika bloğuyla birlikte görebilirsiniz. Çatalkaya uzun bir zamandır Türkiye’nin en çok okunan İK ve kariyer bloglarından biri olan Yetenekvekariyer.com isimli blogda, Kariyer, Yetenek, İş Geliştirme, İK Trendleri, Kariyer 2.0 , Liderlik, İşveren Markası, Sosyal Medya, Özgelişim, Pozitif Yönetim, Başarı ve İş Hayatı üzerine yazılar kaleme alıyor.

Şahsen ben de kendisinin bloğundan çok şey öğrendim. Henüz Türkiye’de yetenek ve kariyer bugünkü kadar konuşulmazken Cengiz Bey bu konularda zaten onlarca yazıyı kaleme almıştı bile. Tabii bunca tecrübe ve doygunluğun bir kitapla basılı ve kalıcı hale gelmesi kaçınılmazdı.Kariyer 2.0

Cengiz Bey bu kitabında değişen iş dünyasında, başarılı bir kariyerin yeni yolları bizlere anlatıyor.

Artık iş bulmanın oldukça zorlaştığı ve değiştiği günümüzde kariyeri eski yöntem ve tekniklerle inşa etmek pek mümkün görünmüyor. İşte bu kitapla Sayın Çatalkaya dijital okuryazarlığın belirleyici olduğu yeni bir iş atmosferinin aktörü olabilme becerisinin, bugün her zamankinden daha gerekli olduğunu söylüyor.

Çok sayıda Cv inceleyen, 4000 civarında mülakat yapan ve 1400 civarında işe alım gerçekleştiren Çatalkaya, kariyer yönetiminin en sıcak konularını önümüze seriyor.

Optimist’ten çıkan Kariyer 2.0, 10 kasımdan itibaren D&R'larda ve büyük kitabevlerinde bulabileceğiz,  ayrıca İdefix ve D&R’ın internet satış sitelerinden temin edebileceğiniz Kariyer 2.0’ın ilk okuyucularından birisi de ben olacağım.

Bu vesileyle kitap için kendisi tebrik ediyor, yeni ve ufuk açıcı yazı ve kitaplarını heyecanla beklediğimizi bildiriyorum.

Kitaptan konu başlıkları

·         Üniversite öğrencileri kariyerlerini nasıl yönetmeli?
·         CV'niz 6 saniye 4 dakika mı?
·         Dijital ve interaktif CV nasıl hazırlanır?
·         Sosyal medya profilinizi nasıl yöneteceksiniz?
·         Kariyer sitesinden iş ararken nelere dikkat etmeli?
·         Networking'in incelikleri
·         LinkedIn-iş ve kariyer ağı
·         Kariyeriniz için Twitter kullanmanın püf noktaları
·         Facebook kullanarak nasıl iş bulursunuz?
·         Blog yazmanın kariyerinize faydası var mı?
·         Verimli mülakatın püf noktaları
·         Nasıl bir şirkette çalışmalısınız?
·         İşten ayrılma adabı

·         Kariyer öyküleri

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çiçek Açmak için Önce Gömülmek Gerekir

Bittim diye üzülme senin için daha güzel bir başlangıç vardır. Öldüm diye kederlenme sana bahşedilmiş daha büyük bir diriliş vardır.

Eğitimin Usain Bolt’u Olmak İçin Garantili 5 Yol

Malumunuz 2012 Londra Yaz Olimpiyatları görkemli bir kapanışla sona erdi.  İyi çalışan, sabır gösteren, planlı ve programlı olan sporcular, dolayısıyla ülkeler emeklerinin karşılığını aldılar. Tabii bir çok sporcu ve ülke olimpiyatlara damgasını vurmuştur ama bana göre oyunlara asıl damgasını vuran tek  bir sporcu vardı: Usain Bolt. 1986 doğumlu Jamaikalı Sprinter Olimpiyat Stadyumu'nda yapılan atletizm yarışmalarında erkekler 200 metre finalinde, 19.32 saniyelik derecesiyle, dünya rekoru kıramasa da kariyerinde ikinci kez 200 metre olimpiyat altınına uzandı. Ve bunu tarihte yapan ilk atlet oldu. Usain Bolt Peki Bolt’u başarıya götüren etkenlerin iyi bir eğitim vermekle ne ilgisi olabilir? Bana göre Bolt’a bakarak feyzalabileceğimiz bir çok nokta var. Ben başarının tanımlanmasını pek sevmiyorum. Her ne kadar başlıkta garantili beş yoldan bahsetsem de doğru olana gitmenin birden fazla yolu var. İşte bu yazıda da bana göre bir eğitmeni tıpkı Bolt gibi başarıya götüre

Yüzyüze Eğitimin Sonu mu Geliyor?

Yüzyüze eğitimin sonunun geldiğine, en azından şimdilik, inananlardan değilim. İnsan, insan olduğu sürece temasa ihtiyacı olacaktır. Ama yine de mevcut gelişmeleri görmezden gelemeyiz. Arkadan gelen dijital yerliler mevcut ezberi hepten unutturacak gibi görünüyor.  Bunlara ek olarak dünyada ve Türkiye’de hızla artan mobil teknoloji alt yapısı, mobil çalışan sayısını da arttırmaya başladı. Çalışanlar artık iş yerlerine gitmeden; kafelerde, evde, parkta, bahçede ve belki de yolculuk esnasında çalışabilmekteler. Ayrıca iş yerleri de maliyetlerini düşürmek için çalışanlarını dışarıya yönlendirmeye başladı. Bir araştırmaya göre 2015’te 1.3 milyar kişinin mobil çalışan olması bekleniyor. Yani insanlar artık tek bir fiziki mekanda bulunmak zorunda kalmayacaklar. Tüm bu gelişmeler ister istemez yüzyüze eğitimin geleceğini bizlere sorgulatıyor. Her ne kadar etkinliği diğer öğrenme metodlarına göre daha güçlü olsa da dünyadaki teknolojik gelişmeler ve artan maliyetler