Ana içeriğe atla

Firmasında Eğitime Önem Verilmeyen Eğitim Profesyonelinin Bunu Değiştirmek İçin Yapacağı 3 Şey

Sanıyorum günümüz şirketlerinin bu kadar çok değer ve anlam yükleyip de iş icraata gelince tam aksini gösterdikleri başka bir birim, alan yoktur.

Öyle ki şirket süreçlerinde her ne zaman bir problem yaşansa, hemen hemen tüm tıkanmalarda eğitimi bir lavabo açıcı olarak görüyoruz.  Birisi çıkıyor ve şirketin menfaatini düşünerek bu konunun hızlıca eğitimini verelim diyor. Derhal piyasadan bir eğitimci, hadi o da olmadı içeriden bilen birisini görevlendiriyoruz. Ne de olsa fazla para harcamamak lazım öyle değil mi? Sonrasında eğitimi yapmanın ferahlığını yaşıyoruz. Fakat yılsonunda sonuçlara baktığımızda bambaşka bir tabloyla yüzleşmek durumunda kalıyoruz. Ve tüm bu sürecin kendisinin başından beri hatalı olduğunu unutarak suçu yine eğitime yüklüyoruz.Şunu baştan konuşalım. Eğitim sihirli bir iksir değildir. Eğitim alan personelin bir anda öğrendiklerini hayata geçirmesi mümkün değildir. Ayrıca sorunun çözümü eğitimle de ilgili olmayabilir. Belki de yapısal bir sorundur.  Eğitimin işe yaraması için daha çokça sayılacak, buraya sığmayacak unsurlar var. Şimdilik bunları yazıp kafa şişirmek istemiyorum. Asıl değinmek istediğim firmaların eğitime karşı tutumları ve biz eğitim profesyonellerinin burada nasıl bir duruş sergilemesi konusudur.

İşte o “3”şey...

1.       Yatırımın geri dönüşünü(ROI) hesaplamak.

Şunu unutmamak gerekir. Patron her zaman rakamlara bakar. Bu sebeple eğitimin firmaya nasıl bir katkısı olduğunu net bir şekilde hesaplamamız gerekiyor. Bu oldukça zor bir konu farkındayım ancak yapmak zorundayız. Net rakamlar bizi güçlendirecektir.
İş sonuçlarına direk katkısı olan bir unsuru hiç kimse görmezden gelemez. Eğitim profesyoneli olarak eğitimlerinizin etkisini bu sebeple iyi hesap edebilmelisiniz.

2.       Eğitimin “iletişimini” yapmak

“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diye bir atasözü var. Bence günümüz dünyasında bazı atasözleri anlamını yitirmiş durumda. Siz istediğiniz kadar işinizi iyi yapın, çok kaliteli ürün üretin ve iyi iş çıkartın, eğer tüm bu yaptıklarınızı anlatmıyorsanız kimsenin size inanmasını ve anlamasını beklemeyin. Artık pazarlamanın ve iletişimin, kısacası “anlatmanın” önemini hepimiz biliyoruz. Bu sebeple eğitimleri ve eğitim biriminin yaptığı tüm faaliyetleri iyi şekilde paketleyip sunmalıyız. 
Tüm bu iletişim faaliyetleri iki konuda sizi güçlendirecektir. Birincisi, eğitim biriminin faaliyetlerinin reklamı olacak, ikincisi de yaptığınız eğitimlerin tutundurulmasına yarayacaktır.
İletişime ara vermeden, kıvamında sürdürmelisiniz. Bu, başarınızın anahtarlarından birisi.

3.       Planı iyi yapmak ve bütçeyi iyi yönetmek hepsinden önemlisi ihtiyacı doğru tespit etmek

Zaten masraf kalemi olarak görülen bir birimi idare ediyorsunuz. Gözler üzerinizde. Kısıtlı bir bütçeniz var. Sizinle ilgili algı hakkında konuşmuyorum bile.

İşte tüm bu sebeplerle eğitim bütçesi çok iyi yönetilmelidir. İyi bir bütçe için, çok iyi bir plan gerekli. Ve çok iyi bir plan için de eğitim ihtiyacının tespiti önem arz ediyor. Eğitim ihtiyacı öyle bir konu ki, tıpkı gömleğin iliklediğiniz ilk düğmesine benziyor. İlk düğmeyi yanlış iliklemeniz, arkasından gelecek tüm düğmeleri etkileyecektir.

İyi bir ihtiyaç analizinin nasıl yapılacağı başka bir yazının konusu ancak, eğitim ihtiyacının sadece ilgili departman amirine, ilgili kişiye “hangi eğitimlere ihtiyacınız var” diye sorulmasından ibaret olmadığını bilin. Sahaya inmeden, masada oturarak, şirketin hedeflerini-stratejilerini öğrenmeden, sektörü ve sektörün geleceğini öngörmeden, görevin yetkinliklerini bilmeden bir eğitim ihtiyacı çalışması yapılmamalı. İlk düğme çok önemli ve kesinlikle doğru iliklenmeli.

Sonuç olarak, biz eğitim profesyonelleri işimize sahip çıkmaz ve saygı duymazsak başka hiç kimseden işimize saygı duymasını bekleyemeyiz.

İş bizde bitiyor. Hz. Mevlana’nın dediği gibi:” İnsanın kanadı, gayretidir.”
Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle,
Sevgiler

Yorumlar

  1. Güzel bir yazı kaleme almışsınız. Teşekkürler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çiçek Açmak için Önce Gömülmek Gerekir

Bittim diye üzülme senin için daha güzel bir başlangıç vardır. Öldüm diye kederlenme sana bahşedilmiş daha büyük bir diriliş vardır.

Eğitimin Usain Bolt’u Olmak İçin Garantili 5 Yol

Malumunuz 2012 Londra Yaz Olimpiyatları görkemli bir kapanışla sona erdi.  İyi çalışan, sabır gösteren, planlı ve programlı olan sporcular, dolayısıyla ülkeler emeklerinin karşılığını aldılar. Tabii bir çok sporcu ve ülke olimpiyatlara damgasını vurmuştur ama bana göre oyunlara asıl damgasını vuran tek  bir sporcu vardı: Usain Bolt. 1986 doğumlu Jamaikalı Sprinter Olimpiyat Stadyumu'nda yapılan atletizm yarışmalarında erkekler 200 metre finalinde, 19.32 saniyelik derecesiyle, dünya rekoru kıramasa da kariyerinde ikinci kez 200 metre olimpiyat altınına uzandı. Ve bunu tarihte yapan ilk atlet oldu. Usain Bolt Peki Bolt’u başarıya götüren etkenlerin iyi bir eğitim vermekle ne ilgisi olabilir? Bana göre Bolt’a bakarak feyzalabileceğimiz bir çok nokta var. Ben başarının tanımlanmasını pek sevmiyorum. Her ne kadar başlıkta garantili beş yoldan bahsetsem de doğru olana gitmenin birden fazla yolu var. İşte bu yazıda da bana göre bir eğitmeni tıpkı Bolt gibi başarıya götüre

Yüzyüze Eğitimin Sonu mu Geliyor?

Yüzyüze eğitimin sonunun geldiğine, en azından şimdilik, inananlardan değilim. İnsan, insan olduğu sürece temasa ihtiyacı olacaktır. Ama yine de mevcut gelişmeleri görmezden gelemeyiz. Arkadan gelen dijital yerliler mevcut ezberi hepten unutturacak gibi görünüyor.  Bunlara ek olarak dünyada ve Türkiye’de hızla artan mobil teknoloji alt yapısı, mobil çalışan sayısını da arttırmaya başladı. Çalışanlar artık iş yerlerine gitmeden; kafelerde, evde, parkta, bahçede ve belki de yolculuk esnasında çalışabilmekteler. Ayrıca iş yerleri de maliyetlerini düşürmek için çalışanlarını dışarıya yönlendirmeye başladı. Bir araştırmaya göre 2015’te 1.3 milyar kişinin mobil çalışan olması bekleniyor. Yani insanlar artık tek bir fiziki mekanda bulunmak zorunda kalmayacaklar. Tüm bu gelişmeler ister istemez yüzyüze eğitimin geleceğini bizlere sorgulatıyor. Her ne kadar etkinliği diğer öğrenme metodlarına göre daha güçlü olsa da dünyadaki teknolojik gelişmeler ve artan maliyetler