Ana içeriğe atla

Eğitimi Yeniden İcat Etmek

Blogumda genel olarak yetişkin eğitimiyle ilgili yazılar paylaşıyorum. Şimdi biraz yetişkin eğitimine, kurumsal eğitime ara verip bizlere ilham olabilecek bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Salman Khan'ın iddiası matematik ve diğer konuları da içeren müfredatlara sahip eğitici videolar oluşturulmasını öneriyor. Khan Akademi isimli kuruluşu neden kurduğundan bahsettiği videoda etkileşimli örneklerin gücünü gösteriyor ve öğretmenlere, klasik sınıfta yapılan derslerden, öğrencinin evde videolardan çalışıp sonra ödev kısmını sınıfta öğretmen ile birlikte yapacağı sisteme geçişin çağrısını yapıyor.

TED Talks'da yaptığı ilginç ve ilham verici konuşmasını izlemenizi tavsiye ediyorum.

Diğer ilham verici konuşmalar için www.ted.com sitesine bakmanızı öneririm.Yorumlar

  1. Güzel bir konu. Yetişkin eğitimin en önemli bir sorunu bu. Eğitimler genelde sıkıcı oluyor. Yeni şeyler deniyerek, eğitimi eğlenceli ve kalıcı hale getirmek gerekiyor. Salman, güzel bir yöntem bulmuş. Bu fikir bize de ilham olmalı. Bir önceki yazında belirtiğin gibi, eğitiler uyutmamalı.

    YanıtlaSil
  2. Üstelik Salman'ın yöntemiyle maliyetler noktasında da önemli tasarruflar elde etmek mümkün. Eğitimlerin çekici olması adına da güzel bir yöntem.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çiçek Açmak için Önce Gömülmek Gerekir

Bittim diye üzülme senin için daha güzel bir başlangıç vardır. Öldüm diye kederlenme sana bahşedilmiş daha büyük bir diriliş vardır.

Eğitimin Usain Bolt’u Olmak İçin Garantili 5 Yol

Malumunuz 2012 Londra Yaz Olimpiyatları görkemli bir kapanışla sona erdi.  İyi çalışan, sabır gösteren, planlı ve programlı olan sporcular, dolayısıyla ülkeler emeklerinin karşılığını aldılar. Tabii bir çok sporcu ve ülke olimpiyatlara damgasını vurmuştur ama bana göre oyunlara asıl damgasını vuran tek  bir sporcu vardı: Usain Bolt. 1986 doğumlu Jamaikalı Sprinter Olimpiyat Stadyumu'nda yapılan atletizm yarışmalarında erkekler 200 metre finalinde, 19.32 saniyelik derecesiyle, dünya rekoru kıramasa da kariyerinde ikinci kez 200 metre olimpiyat altınına uzandı. Ve bunu tarihte yapan ilk atlet oldu. Usain Bolt Peki Bolt’u başarıya götüren etkenlerin iyi bir eğitim vermekle ne ilgisi olabilir? Bana göre Bolt’a bakarak feyzalabileceğimiz bir çok nokta var. Ben başarının tanımlanmasını pek sevmiyorum. Her ne kadar başlıkta garantili beş yoldan bahsetsem de doğru olana gitmenin birden fazla yolu var. İşte bu yazıda da bana göre bir eğitmeni tıpkı Bolt gibi başarıya götüre

Yüzyüze Eğitimin Sonu mu Geliyor?

Yüzyüze eğitimin sonunun geldiğine, en azından şimdilik, inananlardan değilim. İnsan, insan olduğu sürece temasa ihtiyacı olacaktır. Ama yine de mevcut gelişmeleri görmezden gelemeyiz. Arkadan gelen dijital yerliler mevcut ezberi hepten unutturacak gibi görünüyor.  Bunlara ek olarak dünyada ve Türkiye’de hızla artan mobil teknoloji alt yapısı, mobil çalışan sayısını da arttırmaya başladı. Çalışanlar artık iş yerlerine gitmeden; kafelerde, evde, parkta, bahçede ve belki de yolculuk esnasında çalışabilmekteler. Ayrıca iş yerleri de maliyetlerini düşürmek için çalışanlarını dışarıya yönlendirmeye başladı. Bir araştırmaya göre 2015’te 1.3 milyar kişinin mobil çalışan olması bekleniyor. Yani insanlar artık tek bir fiziki mekanda bulunmak zorunda kalmayacaklar. Tüm bu gelişmeler ister istemez yüzyüze eğitimin geleceğini bizlere sorgulatıyor. Her ne kadar etkinliği diğer öğrenme metodlarına göre daha güçlü olsa da dünyadaki teknolojik gelişmeler ve artan maliyetler