Ana içeriğe atla

Cebinizde Akrep mi Var? Bir Mobil Öğrenme Yazısı


Artık sadece  beşikteki bebeğin elinde telefon yok. Özellikle 3G’nin gelişi ve akıllı telefonların kitlelere daha kolay ulaşıyor olması sayesinde hepimiz mobil yaşamaya başladık. Herkesin elinde bir telefon, daha doğrusu akıllı bir alet var. İstatistiklere göre gelecek 5 yıl içinde tüm dünyada 9 milyar cep telefonu kullanıcısı olacağı ve bunların 5 milyarının akıllı telefon olacağı tahmin ediliyor.

Tabii iş dünyası buna en hızlı ve en kolay uyum sağlayan camia. Çünkü bilgiye ve iletişime, işlerinde daha güçlü rekabet edebilmek adına her zamankinden daha fazla ihtiyaçları var. İnternet hızlarındaki artışa, gelişen mobil cihazların daha kolay ulaşılabilir olması, öğrenmede bambaşka bir döneme girdiğimizi gösteriyor.


İnsanların vakitleri bu kadar kısıtlıyken neden bazı eğitimlerimizi bu akıllı cihazlardan yapmayalım ki? Öğrenmede bizlere getireceği çok önemli avantajlar var. Öncelikle herkeste bu aletlerden var(Yaygınlık). Yani yaygınlaşmış durumda. İstenilen her yerden eğitimlere girme avantajı sağlıyor(Hareket kabiliyeti). Konuyla ilgili kişilerle iletişim kurabilmeyi ve sosyal medyayı kolayca kullanabilmeyi sağlıyor(Kolay İletişim, Etkileşim). 

Aslına bakarsanız yukarıda sayılan avantajlardan daha fazlasını mobil öğrenme bize sağlayabilir. Sektörde konuyla ilgili birkaç firma çalışma yapıyor. Kurumlar da yeni yeni eğitimlerinde mobil öğrenmeden faydalanmaya başladılar ama bunun çok da yeterli olduğunu söyleyemem.

Pamuk eller cebe beyler!

Artık mobile bakma zamanı.

Şimdi ulusal çapta bir işletmeyi ele alalım. Binlerce çalışanı var. Şirket ciddi oranda büyüme kaydediyor. Her gün yeni çalışanlar bünyeye dâhil oluyor. Şimdi buradaki asıl soru şu: Bu hızda büyüyen firmanın ne ihtiyacı olabilir? Cevabı basit. Tabii ki eğitim ihtiyacı. İşin içine şirketteki turn – over da eklenince eğitim ihtiyacının ne boyutta olabileceğini varın siz düşünün. İşte böyle bir bünyenin eğitim ihtiyacı oldukça fazladır. Siz, buradaki eğitim ihtiyacını yalnızca yüzyüze ve e-learning ile çözemezsiniz. Tüm çalışanlara kolaylıkla ulaşabiliyor olabilmeli ve bunu da en düşük maliyetle yapabiliyor olmalısınız. İşte bu noktada bana göre mobil öğrenme çok mantıklı bir çözüm yolu.

Mobil öğrenmenin  şirkete ekstra büyük maliyetler getireceğini düşünmeyin. İllaki tüm çalışanlarınızda akıllı cihaz olacak diye bir şey de yok. Sadece basit bir tek yönlü mesaj gönderimi bile başlangıç için yeterli olacaktır. Yapılandırılmış ve belli bir amaç çerçevesinde yollanacak tek yönlü mesajlar bile önemli kazanımlar getirecektir diye düşünüyorum. Kabul ediyorum bu yöntemle etkileşim olmayacak, takip olmayacak ve daha başka meseleler bulunmayacak ama bir başlangıç olarak çokça verimli olacaktır.
Özcesi, büyük ve hızla büyümeye devam eden bünyelere mobil öğrenme ilaç gibi gelecektir. Konuyla ilgili önyargıları bir kenara bırakıp dünyada neler yapılıyor ve bizler bunu kendimize nasıl adapte edebiliriz diye bir bakmalıyız diye düşünüyorum.

Ve unutmayalım. Gelecek mobilde!

Yorumlar

  1. Tebrikler, umarim bu bakis acisini sirketiniz yonetimine de kazandirip uygulamaya gecersiniz. Cok faydali olacagi bir gercek.

    YanıtlaSil
  2. Yorumunuz için teşekkürler. Tüm gayretlerimiz daha etkin, uygulanabilir ve sürdürülebilir işler yapmak için. Umarım kendi işlerimizde bunları hayata geçirebiliriz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çiçek Açmak için Önce Gömülmek Gerekir

Bittim diye üzülme senin için daha güzel bir başlangıç vardır. Öldüm diye kederlenme sana bahşedilmiş daha büyük bir diriliş vardır.

Eğitimin Usain Bolt’u Olmak İçin Garantili 5 Yol

Malumunuz 2012 Londra Yaz Olimpiyatları görkemli bir kapanışla sona erdi.  İyi çalışan, sabır gösteren, planlı ve programlı olan sporcular, dolayısıyla ülkeler emeklerinin karşılığını aldılar. Tabii bir çok sporcu ve ülke olimpiyatlara damgasını vurmuştur ama bana göre oyunlara asıl damgasını vuran tek  bir sporcu vardı: Usain Bolt. 1986 doğumlu Jamaikalı Sprinter Olimpiyat Stadyumu'nda yapılan atletizm yarışmalarında erkekler 200 metre finalinde, 19.32 saniyelik derecesiyle, dünya rekoru kıramasa da kariyerinde ikinci kez 200 metre olimpiyat altınına uzandı. Ve bunu tarihte yapan ilk atlet oldu. Usain Bolt Peki Bolt’u başarıya götüren etkenlerin iyi bir eğitim vermekle ne ilgisi olabilir? Bana göre Bolt’a bakarak feyzalabileceğimiz bir çok nokta var. Ben başarının tanımlanmasını pek sevmiyorum. Her ne kadar başlıkta garantili beş yoldan bahsetsem de doğru olana gitmenin birden fazla yolu var. İşte bu yazıda da bana göre bir eğitmeni tıpkı Bolt gibi başarıya götüre

Yüzyüze Eğitimin Sonu mu Geliyor?

Yüzyüze eğitimin sonunun geldiğine, en azından şimdilik, inananlardan değilim. İnsan, insan olduğu sürece temasa ihtiyacı olacaktır. Ama yine de mevcut gelişmeleri görmezden gelemeyiz. Arkadan gelen dijital yerliler mevcut ezberi hepten unutturacak gibi görünüyor.  Bunlara ek olarak dünyada ve Türkiye’de hızla artan mobil teknoloji alt yapısı, mobil çalışan sayısını da arttırmaya başladı. Çalışanlar artık iş yerlerine gitmeden; kafelerde, evde, parkta, bahçede ve belki de yolculuk esnasında çalışabilmekteler. Ayrıca iş yerleri de maliyetlerini düşürmek için çalışanlarını dışarıya yönlendirmeye başladı. Bir araştırmaya göre 2015’te 1.3 milyar kişinin mobil çalışan olması bekleniyor. Yani insanlar artık tek bir fiziki mekanda bulunmak zorunda kalmayacaklar. Tüm bu gelişmeler ister istemez yüzyüze eğitimin geleceğini bizlere sorgulatıyor. Her ne kadar etkinliği diğer öğrenme metodlarına göre daha güçlü olsa da dünyadaki teknolojik gelişmeler ve artan maliyetler