Kendi Başına Yemek Yiyen Çocuklar Daha Başarılı Olurlar

Araştırmalara göre motivasyonun on şartı eylemlerimiz ve çevremiz üzerinde yaptırım gucumuzun olduğuna inanmaktadır. Kendimizi motive edebilmek için kontrolün bizde olduğunu hissetmemiz gerekir. Columbia Üniversitesi 'nde 2010 yılında yapılan araştırmaya göre "kontrol ihtiyacı biyolojik bir şarttır." İnsanlar kontrol sahibi olduklarına inandiklarinda daha çok çalışma, kendilerini daha da zorlamaeğilimi gösterirler. Dahası, ortalamada kendilerine daha çok guvenir, zorlukların üstesinden daha çabuk gelirler. Hatta kendilerini denetleyebildigini düşünen insanlar yasitlarindan çoğu zaman daha uzun yaşarlar.

Bu kontrol içgüdüsü çocukken beyin gelişimimizin o kadar merkezinde yer alır ki, çocuklar bir kez kendi başlarına yemek yemeyi öğrendiler mi yetişkinlerin kontrol etme teşebbüsüne direnirler.

Araştırmacılar, her karar, ne kadar önemsiz olursa olsun kontrol sahibi olma ve ozyeterlik algısını pekiştirir.

Bu bilgiler ışığında çocukların ilerideki hayatlarında içsel motivasyonlari yüksek bireyler olabilmeleri için kendi başlarına bir şeyi yapmaya karar vermelerine izin vermek gerekir.

Örneğin masada yemek seçimi konusunda çocuk zorlanmamalidir. Kıyafet seçiminde özgür bırakılan çocukların içsel motivasyonlari gelişir. Yani birisinin sözüne bakmadan, dış bir zorlama olmadan hayatlarını idame ettirebilirler.

Evet zor. Farkındayım. Ancak elden geldiğince çocuklarımıza kendi kararlarını verebilecekleri ortamları olusturabilmeliyiz.

Bu, onların gelecekleri adına çok önemli.

Kaynakça: Smarter Faster Better/ Charles Duhigg

Yorumlar