Yeterince İster, Çabalar ve Israrlı Olursan Hayallerine UlaşabilirsinÜsteki fotoğraf üniversite yıllarında kulüp arkadaşlarımın düzenlediği bir seminer programından. Katılımcılar arasındayım. En öndeyim.

Alttaki fotoğraf ise yine aynı salondan. Ancak bu sefer sahnede olan benim.

Arada hemen hemen 10 yıl var.

Seminer salonunda o koltuklarda otururken bir gün o sahnede olabilmeyi düşlerdim. Eğitimi çok sevdiğim için okula gelen tüm eğitmenleri ve konuşmacıları dinlemeye çalışırdım. Genelde arkadaşlarım dinleyici modda olurlardı. Ben ise notlar tutardım. Konuşmacı sahneye nasıl cıktı? Konuyu ilk nasıl açtı? farklı bir şey yapıyor mu? Dinleyicileri nasıl harekete geçiriyor? gibi soruları sorarak dinler ve notlar alırdım.

Evde kendi halimde lavabodaki aynanın karşısında konuşmalar yapar ve sürekli olarak içerikler hazırlardım.

Bugün sevdiğim işi yapıyorum. Keyif alıyorum.

Tabii bu çok kolay olmadı. Daha önümde çok yol var. Öğrenme hayat boyu devam eden bir yaşam tarzı. Ben bu yolun Er’i olarak yolculuğuma devam ediyorum.

Bazen soranlar oluyor. Nasıl oldu da bunları yapabildin?

Bir hayale sahip olmalısın.

Geceleri uykularını kaçıracak kadar istediğin bir hayal olmalı bu.

Yoldayken başka fırsatlar çıktığında bile vazgeçmeyeceğin bir hayal.

Öyleki ancak hayaline ulaştığında belki kazanabileceğin paraları sana öncesinde teklif edecekleri işler çıkacak karşına.

Vazgeçmeyeceksin.

Düzenli olarak çabalayacaksın.

Diğerleri uyurken çalışacaksın, diğerleri tv izlerken çalışacaksın.

Çevrende seni yolundan çevirmek isteyenler olacak. Belki de en yakınların ilk olarak sana direnç gösterecekler. Direneceksin

Sonuçlara takılmayacaksın. Çok uğraştım. 3 senedir çabalıyorum ancak bir türlü sonuç alamıyorum demeden hergün bıkmadan, yılmadan devam edeceksin.

Ve bir gün önüne bir fırsat gelecek. Beklediğin an önünde tüm haşmetiyle belirecek.

İşte o zamana kadar ilmek ilmek dokuduğun tüm gayretlerinin sonuçlarını almaya başlayacaksın.

Unutma,

Yeterince ister, çabalar ve ısrarlı olursan hayallerine ulaşabilirsin

Chiristopher Reeve’nin dediği gibi “Bir çok kez hayaIIer başIangıçta imkansız görünür, daha sonra oIası ve yeterince istekIi oIunursa, sonunda kaçınıImaz oIurIar.”Sevgiyle kalın,

Yorumlar