İşverenler yabancı dil bilgisini işe alımda ne kadar önemsiyor?

Kariyer.net tarafından düzenlenen ve yaklaşık 85 bin kişinin yanıtladığı “İş hayatında yabancı dil” anketine göre işverenlerin % 46’sı “İşe alırken en önemli kriter yabancı dil” derken; çalışanların %38’i yabancı dil bilgilerinin iş hayatı için yetersiz olduğunu söylüyor.
Her ne kadar kabul etsek de etmesek de İngilizce şuan Dünya üzerindeki en önemli dil. Öyleki şuan Dünya üzerinde üretilen bilginin çok büyük bölümü İngilizce olarak üretiliyor. Bu da şu anlama geliyor. Siz bir konuda ilerlemek ve gelişmek istiyor, konuyu akademik anlamda derinlemesine çalışmak istiyorsanız İngilizce’yi öğrenmek zorundasınız.

Bu anlamda Kariyer.net’in yaptığı araştırma anlam kazanıyor. Günümüzde firmaların önemli kısmı üretilen bilginin büyük kısmına ulaşabilecek, farklı kültür ve ekonomilerle iletişim kurabilecek personeli kadrosuna katmayı istemekte. Tabii İngilizce istenilen personelin bilgisini ne kadar kullanabildiği tartışılır. Bu, farklı bir yazının konusu. 

Kariyer.net’in anketine göre; iş ilanlarını yayınlayan işverenlere yöneltilen, “Çalışanlarınızı işe alırken yabancı dil bilgilerini önemsiyor musunuz?” sorusuna verilen cevaplara göre yabancı dil önemli, ancak çoğu zaman da birinci tercih nedeni değil. İşverenlerin % 46’sı yabancı dil bilgisi için “Evet, en önemli kriterimiz” derken, bunu %41 oranıyla “Tercih nedeni olsa da birinci derecede önemli değil” cevabı takip ediyor. İşverenlerin sadece %13’ü “Hayır, bizim için önemli değil” yanıtını veriyor.

Anket sonuçlarını değerlendirdiğimizde ülkemizde işe alımlarda yabancı dilin, özellikle İngilizce’nin çok önemli olduğunu görebiliyoruz.

Ankette çıkan diğer sonuçlar ise şu şekilde:

· En çok bilinen ve en çok aranan dil İngilizce

· Çalışanların %62’si yabancı dili aktif olarak kullanmıyor

· En çok bilinmek istenen dil de yine İngilizce

Sonuçlarda da görüleceği üzerine dil kullanılmama oranı yüksek ancak yine de işverenin dil bilgisi arıyor olması bir tezat gibi görünüyor.

Açıkçası ben buna işveren değil de çalışan tarafından bakıyorum. Bana göre yabancı dili işverenin istemesi bir önem arz etmiyor. Bugün kariyerinde sıçrama yapmak isteyen herhangi bir çalışanın yabancı dili ve özellikle İngilizce’yi bilmesi çok önemli.

Özcesi, yeni bir dil öğrenmek bize hem kariyer anlamında hem de yaşam standartları noktasında ciddi katkılar sağlayacaktır.

Atalarımızın söylediği gibi ''Bir dil bir insan, iki dil iki insan''

Sevgiyle kalın…

Yorumlar