İçindeki Rock Yıldızını Ortaya Çıkar Kariyerinde Zirveye Tırman

Her ne kadar şirketinin kariyer ve yetenek bölümleri başarılı çalışanlarını ortaya çıkarmak, onları yetiştirmek, geliştirmek ve elde tutmak için bütçe, zaman ve güç harcasalar da içindeki lideri, rock yıldızını ortaya çıkarmakta zorlanabilirler.Peki, ne yapmalısın?

Öncelikle içinde bir cevher olduğunu onlara göstermelisin.

Başta kabul edelim. Kimse sana gül bahçelerini vadetmiyor. Zor olacak.  

Bir kere günümüz iş dünyasında başarılı olmak için sadece başını önündeki işe gömüp çok çalışmak yetmiyor. Yaptığın işi iyi anlatmalı, doğru ilişkiler kurmalı ve iletişimini iyi yönetmelisin. İşte bu dört madde seni firmanın rock yıldızı yapmak için güçlü bir adım atmana yetecektir.

Kural şu:

Çalış ama zekice,
Sun ama etkileyici bir şekilde,
İnsan tanı ama dürüstçe
Ve iletişimde ol ama samimice…

Çalış ama zekice 

Evet, çalışmalısın. Çalışmadan didinmeden hiçbir iş olmuyor. İstediğin kadar torpilin olsun iş yine dönüp dolaşıp performansına geliyor. Ancak şunu da kendine dedirtme: Çok çalışıyor ama boş çalışıyor. Bu yüzden zekice çalış. İşini etkili yapmaya gayret et. Sonuca götüren farklı yolları da dene. Denemekten vazgeçme. Bir anda coşup arkasından söneceğine, az ama öz çalış. Ama zekice çalış.

Unutma! Mermeri delen suyun gücü değil damlaların sürekliliğidir

Sun ama etkileyici bir şekilde

Kendini anlatman çok önemli. Şirkette her fırsatı kendini anlatmak için değerlendir ama abartma ve ukala görünme. Samimi ol. Şirket içi ya da dışı bir bloğun olsun. Sunumlar hazırla. Hazırladığın sunumları şirketinde sun ya da bir slideshare hesabı aç ve herkese sunumlarını göster. Departmanında ya da şirkette bir proje grubu kur. Olmadı dahil ol. O da olmadı kantinde çay kahve arasında fikirlerini paylaş.

Unutma! Ben bunları yapıyorum, şunları başarıyorum deme. Bırak. İnsanlar senin için bunu söylesin.

İnsan tanı ama dürüstçe

Bakma sen içi boş gaza getiren kişisel gelişim kitaplarına. Evet bir networkun olsun ama doğru bir network… Mesleğinle ilgili toplantılara, konferanslara, seminerlere git. Blog yaz. Tanış ve tanıştır ama network budalası olma. Az tanı ama tanı. Tanı ama güçlü bir bağ kurmak için tanı. Skor yapmak için değil nitelikli, verimli ve paylaşımcı bir ağ için koş. Çevren neyse sen de o olacaksın. Bu yüzden doğru kişileri bulmaya çalış.

Unutma! Yere düştüğünde seni ayağa kaldıracak arkadaşların varsa senden iyisi yok. Öyle…

İletişimde ol ama samimice

Hiçbir şey ilişkide olduğun insanları senin samimiyetin kadar etkileyemez. İşinde ve ilişkilerinde samimi ol. Niyetin doğru ve güzel olmalı. Çıkar amaçlı ilişkilerden her zaman uzak dur. Bir gün çıkar bittiğinde bağlantının da bittiğini görmek istemiyorsan bu ilkeden vazgeçme. Samimiyetin bir denge işi olduğunu da aklından çıkarma. Azı da çoğu da zarar.

Unutma! Samimi ol, fakat sakın lâubali olma.

Tüm bunları yaptığında her nerede olursan ol çevrende fark oluşturan ve sevilen birisi olursun.
Hadi! Hemen başla. Yarın değil şimdi başla.
Sahne seni bekliyor.


Yorumlar