TEGEP Geldi Hoşgeldi

Geçen yıl, 21 Eylül 2011, 1. Eğitim ve Gelişim Zirvesi isminde muhteşem bir iş çıkaran TEGEP düşünce platformu, gelen olumlu geri dönüşler ve profesyonellerinin yoğun ilgisiyle genişledi ve 20 Mart 2012 tarihinde dernekleşti.


 
Şükürler olsun…

Evet şükürler olsun diyorum. Çünkü bu Türkiye’de bir ilk! Sadece işi yetişkin eğitim olan bir platform var karşımızda. Şahsen hep kendime neden Türkiye’de Amerika’daki ASTD gibi bir yapının olmadığını çok sormuşumdur. Belki bunun altında ülkemizdeki yetişkin eğitimi, öğretim tasarımı, kurumsal eğitim, e –learning alanındaki gelişmelerin bir noktaya henüz gelmemiş olması yatıyordur diye düşünüyordum.

Derneğin kurulması ve işler hale gelmesinde Türk Telekom Akademi Direktörü Dr. Ayhan ARTAR’ın büyük çabalarını görmemek mümkün değil. Sanıyorum derneğin üyeleri de benimle aynı fikirdeki, Derneğin ilk genel kurulunda kendisini başkan seçtiler.

Dernek ne yapacak?

Peki dernek ne gibi faaliyetler yapacak sorusu aklımıza geliyor. Cevabı için derneğin sitesini karıştırmak yeterli olacaktır TEGEP. Ama beni en çok heyecanlandıran nokta derneğin amacı: Türkiye’de yetişkin öğrenim sürecini analiz ederek, sistem yaklaşımı ile mevcut yapıyı bilimsel düzeye yükseltmek. Bu amacı okuyup da “daha ne olsun” dememek elde değil.

Kimler var kimler…

İlk genel kurulda yönetime harika isimler geldi. Hepsi de alanında ve çalıştıkları kurumlarda önemli isimler. Dernek yönetiminde sektörel dengenin gözetilmesinin de ayrıca kutlanması gerekiyor. Açıkçası kimse yönetimi sadece danışmanlık firmalarından, bankalardan ya da başka bir sektörden oluşan bir dernek istemezdi. Bu anlamda sektörel dengenin gözetilmesi çok yerinde olmuş.

Kişisel kanaatim, Türkiye’de yetişkin eğitimiyle ilgilenenlerin fazlasıyla ihtiyaç duyduğu bir yapılanma artık huzurlarımızda. Bize düşen derneğe aktif katılım sağlamak ve ülkemizde konunun gelişimini hızlandırmak ve bilimsel bir tabana oturtmak.

TEGEP’in sitesinde söylediği gibi: Artık eğitim ve gelişim profesyonellerinin, gelişime yatırım yapan kurumların, yaşam boyu eğitim ve yetişkin eğitimiyle ilgilenen kişilerin kendilerini ifade edip ortak akıl oluşturabilecekleri bir derneği var.

TEGEP’in, ülkemize, sektöre ve yetişkin eğitimiyle ilgilenen tüm meslektaşlarıma hayırlı olmasını diliyorum

Yorumlar