İletişimsiz Eğitim


İletişimsiz Eğitim



Şirketlerin eğitim departmanlarında çalışanlarının ne iş yaptıklarını ve eğitim duyurularına nasıl ulaştıklarını diğer birimlerden kişilere sorarsak muhtemelen verecekleri cevaplar şunlar olur:

·         Oradaki arkadaşlar boş boş oturuyorlar.
·         Öğretmenlik yapıyorlar.
·         Ne yaptıklarını bilmiyorum.
·         Eğitim bahanesiyle devamlı geziyorlar.
·         Önce kendilerini eğitsinler.
·         Eğitimlere girmeyi hiç istemiyorum.
·         Eğitimden gelen mailleri görmüyorum bile.
·         Aa! Yeni bir eğitim mi varmış?
·         Vb.


Bunları söylüyorlar diye kişilere kızmaya gerek yok.  Burada sorumluluk eğitim biriminde. Peki neden? Cevabı çok basit: İletişimsizlik. Şöyle bir eğitim birimi düşünün. Birçok uzaktan eğitim projesine imza atıyor, harika eğitim organizasyonları gerçekleştiriyor, eğitim içerikleri üretiyor, iç eğitmenler yetiştiriyor, ölçüyor, tartıyor, vs. ama bunca yaptığı işi anlatmıyor. Zannımca “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” düsturuyla hareket ediyor. Ama bugün kişilerin, kurumların sadece işini yapması yeterli değil. Artık yaptıklarını anlatabiliyor olmalılar. Kendilerini anlatamayanlar maalesef kaybetmeye mahkûmlar. Bu, benim söylediğim bir şey değil, hayatın gerçeği.

Peki, işlerimizi nasıl anlatabiliriz?


Öncelikle eğitiminle ilgili anlayışımızda bir ayara ihtiyacımız var. Eğitim birimini ve yaptıklarını bir ürün olarak görmeli ve bu ürünün satılması gerektiği bilmeliyiz. Düstur, üretmek ve anlatmak olmalı.

Neler yapılabilir?


·         Eğitimler, kuru bir mail trafiğiyle değil, bir sinema filmi tanıtımı gibi motive edici, kendini izlettirmek isteyen kısacası ilgiyi çeken bir iletişimle tanıtılabilir.
·         Kurum içi etkinlikler yapılabilir. Örneğin önemli bir eğitim projesi, bir galayla açılışı yapılabilir.
·         Kurum içi bir video paylaşım sistemi kurulabilir ya da mevcut platformlardan yararlanarak yapılan çalışmalar videolarla aktarılabilir.

Sonuç


Yukarıdaki öneriler çok basit görülebilir ama bu öneriler eğitim birimine iki önemli katkı sağlar. Birincisi, eğitim birimlerinde çalışanların ne yaptıklarını anlatabilme olanaklarını arttırır. İkincisi de yapılan eğitim çalışmalarının çalışanları zorlamadan, daha motive edici tekniklerle aktarılmasını sağlar.
Önemli olan çalışanlara dayatmadan, keyif alabilecekleri ve güdülenmiş bir şekilde dahil olabilecekleri bir eğitim süreci işletmek.
Bu başarılırsa eğitim birimi de mutlu olur, yönetim ve çalışanlar da…

Yorumlar