Kendin Pişir Kendin Ye Eğitim


Kendin Pişir Kendin Ye Eğitim Hazır Yemekten Bıkmadınız Mı?


Hazır yemek bir ihtiyaç. Acelemizin olduğu zamanlarda en önemli kurtarıcı. Dondurulmuş gıdayı alırsınız ve biraz ısıtır servis edersiniz.
İşte bu kadar basit!
Peki ya besin değerleri?
Yorum yok!
Halbuki pazardan taze taze aldığımız sebzemizle, kendi bildiğimiz ve ihtiyacımız olan şekliyle , istediğimiz ölçüde ve kıvamda bir yemek yapmak çok daha iyidir. Her şeyden önce arzu ettiğiniz gibi yapılmıştır. Seri üretim değildir. İhtiyacınız kadarı pişirilmiştir. Ve belki de en önemlisi besin değeri yüksektir.
Evet biraz zahmetlidir ama keseye de bünyeye de katkısı büyüktür.

Bir eğitimi tasarımlıyoruz 


Türkiye’de azınlıkta kalan birkaç firmayı dışarıda tutarsak bir eğitimin hangi aşamalardan geçtiği, olgunlaştığı ve servis edildiğiyle ilgili çok fazla şey bilinmiyor. Eğitim ihtiyacı, öğretim tasarımı, öğrenenler, öğretim stratejileri, vb. konulara bir haber yüzlerce firma var.
İşte bu ihtiyaç, bana bu yazı dizisini hazırlamaya yönlendirdi.  Blogda bundan  sonraki süreçte haftada bir olmak üzere bir eğitimin nasıl tasarımlandığını beraberce öğrenmeye çalışacağız. Bu süreçte zaman zaman kavramlara bakacak kimi zamanlarda da örnekler üzerinden konuyu anlamaya çalışacağız. Adım adım tüm süreci göreceğiz.
Önümüzdeki haftada yayımlayacağımız yazımıza kadar bakmanızı tavsiye edeceğim birkaç kavram var.

Eğitim, Öğretim, Yetiştirme, Öğretme, Öğrenme

Temel kavramların üzerinden gideceğimiz ilk yazıda yukarıdakilere mutlaka göz atmanızı öneririm.
Sonraki “Bir Eğitimi Tasarımlamak” yazısında görüşmek üzere…

Yorumlar

 1. Şirket içinde ve eğitim danışmanlık sektöründe yeterincxe özen gösterilmeyen bir konu Program Tasarımı....Bu konuyu ele aldığınız için tebrik ederim. Diğer yazılarınızı da merakla bekliyor olacağım.

  YanıtlayınSil
 2. Teşekkür ederim Şükran Hanım. Yeni yazılarda buluşabilmek dileğiyle...

  YanıtlayınSil
 3. Ben hazır eğitimleri veya hazır yönetim sistemlerini, butiklerdeki kıyafetlere benzetirim. Herkesin ölçüleri birbirinden farklıdır ama o standart kıyafetin içine insanlar girmeye çalışılır.
  Her şirketin kültürü, vizyonu ve hedefleri birbirinden farklı olduğu için aslında eğitimlerin ve yönetim sistemlerininde şirketlere terzi usulü dikilmesi gerekir. Bu zor ve zaman alıcı bir iştir, şirketlerin böyle gelişimlere zaman ayırması ve gerekli desteği vermesi gerekir.

  YanıtlayınSil
 4. Konuyu çok güzel yorumlamışsınız. Butik örneği tam da anlatmak istediğimin üzerine oturuyor.

  Maalesef şirketler bu konuda biraz hazırcılığa kaçıyor. Butiklerdeki kıyafet örneğinizdeki gibi şirketin ölçülerine uymuyor. Uydurmaya da çalışınca başka türlü olumsuzluklar yaşanıyor.

  Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme