Ekşi Sözlükten Dökülenler...


Ekşi sözlükten dökülenler

Sanıyorum kamuoyunun aklındakini öğrenmenin en kolay yollarından biri de ekşi sözlük. Madem işimiz kurumsal eğitim. Bir bakalım kamuoyu ne düşünüyor bunun hakkında? Eğitim departmanı, öğretim tasarımı ve eğitim sorguladıklarımız arasında.
Hazırsanız buyurun ekşi sözlük koridorlarına!
 1. genelde insan kaynakları departmanının içerisinde bulunur.

  şirket içi eğitimleri ve çalışanların uygulama alanlarında yönlendirilebileceği - gönderilebileceği şirket dışı eğitimleri araştırır, düzenler ve kimi zaman bu eğitimleri verir.
(blucuore, 30.12.2008 13:55 ~ 13:56)
 1. üç hafta üstüste hafta sonu eğitim yazan bir departmana sahip bir kurumda çalışıyorsanız bolca sövme idmanı yaptırır insana.

  eski bir mahalle maçı klişesiyle sesleniyorum kendilerine;

  "allahınız yok mu lan sizinnn" 1. odtü eğitim fakültesinden başka bir yerde verilmeyen ders, sce701.***

  bu işle uğraşanların hem bilim adamı, hem mühendis hem de sanatçı yaklaşımı içerisinde olmasını gerektiren süreç.
(hos cakal, 26.08.2005 21:06)
 1. üniversitelerin böte bölümlerinde okutulan ders. dersin verdiği yetkinlik, bir öğretim sürecinin tüm elemanlarının düşünülerek en verimli şekilde nasıl tasarlanabileceği üzerinedir.

  iyi bir öğretim tasarımcısı olmak için:

  - yeni bir şeyler düşünmeli yaratıcı olmalı,
  - sağlam bir tasarım yapmalı verimli olmalı,
  - çok mantıklı düşünmeli, tasarımın hiç bir yeri saçma olmamalı.

  böyle olmak gerekliymiş efendim...
(ubim, 12.10.2009 11:00 ~ 19.01.2011 13:49)
 1. öğrenen ihtiyaçlarına göre belirlenen hedefler doğrultusunda sistematik bir tasarım yani bir ürün çıkarma işidir. bu çalışmalar genellikle program geliştirme, materyal hazırlama gibi kavramlarla karıştırılır.

  halbuki program geliştirme ile hazırlanan eğitim programı dersiçi ve dersdışı etkinlikleri kapsarken öğretim tasarımı herhangi bir eğitim programında yer alan bir ders veya ünite olabilir. materyal hazırlama da öğretim tasarımının aşamalarından sadece bir tanesidir. 1. doğal köşelerimizin, çıkıntılarımızın hayatta yuvarlanırken bize ve başkalarına batmaması için uflanıp, zımparalanması sekansı.kalitesine ve vizyonuna göre insanı eşşek, eşşeği insan edebilir.
(otisabi, 16.05.2000 13:53)
 1. turkiye de vasat durumda olan sadece bilgi yigini yapmayi hedefleyen sistem. az gelismis ulkelerde bos seyler ogretilerek halkin ayrintilara takili kalmasi saglanir turkiyede bunlardan biridir. hindistanda da trigonometrik cetvel tamamen ezberletiliyor. amac ilerlemek degil ilerledigini zannettirmek. aslolan insanin kendini egitmesidir
(newage, 05.07.2000 09:28)
 1. antropolojik acidan bakarsak olaya egitim,kasitli kültürleme sürecidir.ammavelakin pragmatizm acisindan bakacak olursaniz bireyi topluma faydali hale getirme sürecidir.skolastik acidan ise bireyi tanrı imparatorlugunun üyesi haline getirme sürecidir.
  türkiye acisindan ise,gencecik beyinlere işkence çektirip salalım çayıra anlayışıyla çalışan çökmüş bi sistemciktir.
(sasemef, 26.02.2002 17:30)
 1. bilginin gerekliliğini, bilgi birikiminin azını fazlasını, düşünmeyi, sorgulamayı, düşünceyi serbest bırakmayı, yetenekleri geliştirmeyi, ezberlemeyi, okulu, öğrenmeyi, öğreteni, öğreneni yeniden sorgulamamız gerektiğine işaret eden çok parçalı bir bütündür.
(pilachka, 17.10.2002 01:29)

 1. anayasanın kırkikinci maddesi ile belirlenmiş eğitim ilkesi şöyledir;
  "atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin
  gözetim ve denetimi altında"
  bu esaslara aykırı bir eğitim kurumu açılamaz.
  türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez.

  (bkz: bkz kutsal bilgi kaynağı bile öyle diyor)
(daphne, 15.11.2002 16:03)

 1. olmaması durumunda öğretimin de boşa gideceği olgu...
(smart, 15.11.2002 16:08)
 1. onemli bisey.. mi acaba... (bkz: bill gates)
(shab, 07.12.2002 22:40)

 1. turkiyede olsaydı mukemmel olucak bi seyin adı*.. ayrıca egitim-ogretim adı altında aldıgımız, daha dogrusu oramızdan buramızdan tasacak sekilde dolduruldugumuz _ogretim_ in yanında yer alarak _ogretim_ in hakkını cok yiyen kelime aynı zamanda.. ve de turk olmamızdan olsa gerek turk zekasının mukemmel orneklerinin geneline verilmis ad yine .. sen doldur o kadar ogrenincinin kafasını, en bisey algılayabilecekleri zamanda cartla curtla, etrafılarındaki en ufak bi yurumezligi bile fark edemesinler - goremesinler.. zaten mekanikti kimyasal denklemdi dururken nelerine dunya gorusu falan ... hakikaten ayrı bise su turk olmak.. gurur duyuyorum ben sahsen** ..
(hekate, 07.12.2002 23:04 ~ 23:05)
 1. her sinif ve kademedeki insanlarin düsünce ve davranislarinda yanlisi degil dogruyu, zararliyi degil faydaliyi, zulmü degil adaleti, kötüyü degil iyiyi seçip, uygun vasitalarla, ameli meleke kazandirmaya verilen ad.... *
(kevin, 06.02.2004 02:37)
 1. kadıköy'ün 27 mahallesinden biridir. hasanpaşa, feneryolu, fikirtepe, dumlupınar, merdivenköy, zühtüpaşa mahalleleri ile sınırdaşdır. marmara üniversitesi göztepe kampüsünü içermesinden dolayı bu ismi almıştır. minibüs caddesi ziverbey mevkiinin kuzey tarafı olarak tarif edilebilir.
(oric, 27.05.2004 09:12 ~ 09:27)

Yorumlar